Okolica – atrakcje turystyczne i zabytki

 

SPŁYWY KAJAKOWE, KAJAKARSTWO GÓRSIE, ZALEW  DRZEWICKI

W sąsiedztwie Rusinowa przepływa rzeka Drzewiczka – dopływ Pilicy. Naturalny meandrowy brzeg, krajobraz mocno wyżłobionej pradoliny rzeki oraz zalesienie tarasów zalewowych sprawia, że spływy kajakowe są wyjątkowo urokliwe. Rejon ten to obszar krajobrazu chronionego, a w planach będzie częścią parku krajobrazowego „Dolina Rzeki Pilicy i Drzewiczki”.  Można również próbować sprawdzić się na torze do uprawiania kajakarstwa górskiego w pobliskiej (8 km) Drzewicy. Jest to najnowocześniejszy i jedyny tego typu obiekt w Europie zlokalizowany na terenach nizinnych, drugi po krakowskim sztuczny tor w Polsce. Również w Drzewicy znajduje się zalew o powierzchni 80 ha.

DRZEWICA

Miasto położone przy dawnym trakcie warszawsko-krakowskim, nad rzeką Drzewiczką, otoczone kompleksami leśnymi, bardzo przez nas polecane do odwiedzenia z uwagi chociażby na: ruiny XVI-wiecznego zamku gotycko-renesansowego, kościół rzymsko-katolicki ufundowany w 1315 roku, zalew na rzece Drzewiczce, tor do uprawiania kajakarstwa górskiego, zakłady sztućców Gerlach S.A. założone przez braci Kobylańskich (mających również swój udział w historii Rusinowa, ale o tym w „Dziejach Pałacu”).  W pobliżu, w miejscowości Bieliny znajduje się urokliwy drewniany kościółek z XVIII w. Usytuowanie Drzewicy w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego zachęca również do dalszych wycieczek, ale już chyba samochodowych.

PRZYSUCHA

Miasto o bogatej historii, w którym mieszkali obok siebie wyznawcy trzech religii: Luteranie, Żydzi i Katolicy, z zachowanym układem przestrzennym miasta odzwierciedlającym dawne stosunki społeczno narodowościowe, np. trzy rynki.  Na szczególną uwagę zasługują: kościół parafialny z 1786 roku (ufundowany przez Urszulę z Morsztynów Dembińską – właścicielkę Rusinowa), Synagoga z XVIII wieku i cmentarz żydowski, Dwór Dembińskich herbu Nieczuja– obecnie Muzeum. Rejon Przysuchy to teren o urozmaiconej rzeźbie, z licznymi ciekawostkami geologiczno-przyrodniczymi, strumykami i źródliskami. Kompleks ”Lasy przysusko-szydłowieckie”, z rezerwatami np. „Puszcza u źródeł Radomki”, z licznymi malowniczymi miejscami takimi jak np. „Skałki Przysuskie”, Kamieniołom Gielniowski sprzyja całorocznej turystyce pieszej, rowerowej i narciarska. W 2001 roku na terenie kopalni  z Zapniowie odkryto skamieniałe odciski stóp dinozaurów.

POLECAMY NIEZBĘDNIK GOŚCIA - przewodnik po okolicach rezydencji dla gości i turystów.

Opracowanie "Wydawnictwo Kartografika"

W końcu XVIII w. dostojną rezydencję zbudowali ówcześni właściciele Rusinowa – starosta wolbromski Franciszek Dembiński z żoną Urszulą z Morsztynów. Pani Urszula była kobietą wybitną, nieporównanie przewyższyła osiągnięcia męża, trapionego zresztą chorobą alkoholową. Wykazała się aktywnością niebywałą dla ówczesnych dam. Doskonale gospodarowała w swoich dobrach. Uczestniczyła w życiu politycznym kraju, popierając obóz reformatorów w czasie Sejmu Wielkiego i wspierając armię w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Urodziwa, inteligentna, szokowała salonowe matrony dosiadając wierzchowców i biorąc udział w polowaniach!

Zobacz więcej ...